2021-01-04 12:39:07

Djeca i obitelji nakon potresa

 

Dragi roditelji,

osim što smo već mjesecima u krizi i stresu izazvanim pandemijom koronavirusa, sada smo se suočili i sa traumatskim događajem potresa koji je u svima izazvao psihičke i fizičke reakcije. Te reakcije mogu biti raznovrsne – tresenje tijela, strah, nervoza, plač, tuga, bolovi u tijelu, nesanica, anksioznost, preplavljenost, umrtvljenost, tupilo, nemogućnost koncentracije… Sve te reakcije su u prvih mjesec dana normalni odgovori na nenormalnu situaciju u kojoj smo se našli i nakon toga obično nestaju same od sebe. Imajte na umu da svatko reagira na drugačiji način pa se nemojte čuditi ako vaši ukućani ili prijatelji reagiraju drugačije od vas, već pokušajte dati im razumijevanje i podršku.

Kako biste pomogli bržem oporavku budite što više u kontaktu s drugima, bilo fizički bilo makar preko telefona te razgovarajte s njima i o drugim temama, ne samo o potresu. Svedite gledanje vijesti na minimum koji je potreban da se informirate. Zagrlite neku osobu ili kućnog ljubimca. Izmasirajte jedni druge ili sami sebe. Duboko i polagano dišite. Fizička aktivnost je isto dobra, ali budite oprezni s njom jer ako prenaglo pokrenete tijelo koje je u strahu može doći do naglog otpuštanja osjećaja i podići paniku ili mučninu. 

Poveznica: Trauma - video (Zagrebačko psihološko društvo)

Ukoliko imate potrebu za psihološkim savjetovanjem za vas ili dijete možete mi se javiti putem sljedećih medija pa ćemo dogovoriti razgovor ili video poziv:
- e-mail: strucnasluzbalekenik@gmail.com
- preko aplikacije Teams koju je vaše dijete koristilo za online nastavu

 

Puno pozdrava,

vaša školska psihologinja Gordana Knezić


Osnovna škola Mladost